AZİZ ŞEHİTLERİMİZDEN ŞAHİTLİK İSTENMESİ...
  • Reklam
ALİ  KARACA

ALİ KARACA

AZİZ ŞEHİTLERİMİZDEN ŞAHİTLİK İSTENMESİ...

03 Haziran 2019 - 00:22

AZİZ ŞEHİTLERİMİZDEN ŞAHİTLİK İSTENMESİ...
(Prof Dr Faik SARIALİOĞLU Hocamızın ikazı üzerine)

        Allah yolunda öldürülenlere '' Ölüler " demeyin. Hayır, onlar diridirler. Fakat siz sezemezsiniz. (Bakara suresi 154. Ayeti) Yüce Allah c.c Kuran-i Kerimde ki İlah-i mesajında şehitler için Onlara ölüler demeyin ifadeleri bizler bunu anlayamazken niçin şedahet şelbetini içenlerden helallik isteniyor, peki bu durum ne kadar doğrudur. Bugün şehitlerle ilgili  yaptığım paylaşıma aldığım yorum üzerine bu satırları kaleme almak ihtiyacını hissettim.

       Çok değerli Prof Dr Faik Sarıalioğlu hocamızın sitemi; ben neden cenaze namazında şehite helallik istenildiğini anlamış değilim. Kimin kime hakkı var ki! Yani Faik Sarıalioğlu hocamız sevgili ağabeyimiz çok haklı? Borçlu olan bizlerken niçin şehitlerimiz adına imamlar cemaatten helalik istiyorlar. Dinayet işleri başkanlığı bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak derhal bu uygulamaya son vermelidir diye düşünüyorum. Bakın milli şairimiz M. Akif Ersoy bu durumu aziz şehitlerimizi ne kadar güzel tarif etmiş.

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor
Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker
Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor Tevhid'i
Bedr'in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi 
Sana dar gelmeyecek makber'i kimler kazsın
Gömelim gel seni tarihe desem, sığmazsın.

       Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar. (Ali - İmran suresi 169 -170. Ayetleri) Bu kadar belirgin ayetlerin olması karşısında niçin bizlerin onlar üzerinde ki olmayan hakkımız helal edilmek istenmektedir.
      
        Allah yolunda canını feda eden bir Müslümana şehit denir. Şehitlik, İslam'da en büyük mertebedir. Bedir Savaşı Sırasında Allah c.c Resul'ü  Hadis-i Şeriflerinde buyurdular: Her kim, bugün düşmandan yüz çevirmeyip sebat eder, şehit düşerse, Cenab-ı Hak elbette onu cennete koyacaktır. Bugün şehit olanlara Firdevs Cenneti hazırdır. Hücum ediniz, hamle ediniz! Yüce bir makama erişmiş olan aziz şehitlerimize bizlerin helallik takdir etmesi ne kadar da doğru olabilir ki? Musalla taşında yatan şehit olmuş kahramanlarımızın bizlerin Hüsn-ü şahadetine ihtiyacı veya gereksimi yoktur.
      
          Son günlerde her yerden şehit haberlerinin gelmesi yüreğimizin zarını sızlatmakta ve acılarımıza acı katmaktadır. Genç fidanlarımız bir, bir toprağa düşerken ocaklarına ateş düşen evlerden feryat ve figan yükselmesi mübarek Ramazanın son günlerine geldiğimiz bu günlerde mübarek Bayram öncesi bizleri çok üzmekte ve hüzne sevk etmektedir. Tabi ki bu vatan için şehadette yürümek inancımızın gereğidir, fakat  Hubbul Vatan Minel iman (Vatan sevgisi imandandır) Bu uğurda canlarını seve seve feda edenlerin hamisi yine yüce Allah c.c kendisidir, o büyük iradedir. Necip Türk milleti yüce İslam dininin bayraktarlığını yaptığı bin yıllık sürede hep bu hassasiyetleri göz önünde bulundurmuş ve yüce İslam dinine hizmetler etmiştir.

        Ülkemiz YSK tarafından iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, seçimlerine odaklanmışken, iktidarı ve muhalefetiyle bu seçimi almak için, çaba ve gayret göstermeleri yani her şeylerini ortaya koyarlarken İstanbul'a çıkartma yapmaları acaba bu zaafı değerlendirmek isteyen PKK terör örgütü eylemlerini sıklaştırarak şehit haberlerinin gelmesi, üzerine milletimizin direncinin kırılmaması için İçişleri Bakanlığımızın daha da ciddi ve sert tedbirlere başvurması gerekmekte olduğunu düşünmekteyiz. Gelen şehit haberleri canımızı çok sıkmakta ve PKK terör örgütüne lanet okumaktayız. Onun için sınır ötesi harekat hazırlı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Türk milletinin bölünmez bütünlüğüne hiç kimse gölge düşüremez, bizleri birbirimizden  hiç kimse de ayrıştıramaz.

      Sınır ötesi harekatlarımız Irak'ın kuzeyindeki terör kampları ve eylem hazırlığında bulunan teröristlerin, Türk Silahlı Kuvvetlerince düzenlenen ve "Pençe" adı verilen hava harekatı ile vurulduğu bildirildi. Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Irak kuzeyinde PKK terör örgütü elebaşlarına ait hedefler ile eylem hazırlığı içindeki teröristlere karşı hava harekatı düzenlendi. Açıklamada, "Pençe Operasyon Planı çerçevesinde Irak kuzeyi Kandil'de PKK terör örgütü elebaşlarına ait sözde karargah, barınak ve sığınaklar ile Hakurk ve Avaşin - Basyan bölgelerinde sınır birliklerimize eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edilen PKK'lı teröristler 30 Mart 2019 tarihinde sabah saatlerinde eş zamanlı olarak vurularak bertaraf edilmiştir. Şehitler de versek bu Vatan uğruna seve seve hayatımızı kaybetmeye and içmiş bir milletiz.
    

 Müminlerden yiğitler ALLAH yolunda can verir
 Bayrak rengi uğruna daima kıpkırmızı kan verir.
 Ali  KARACA
    
Ali KARACA
02.06.2019
İSTANBUL