Yeni Dönemde Türkiye Abd İlişkileri
  • Reklam
ALİ  KARACA

ALİ KARACA

Yeni Dönemde Türkiye Abd İlişkileri

01 Aralık 2020 - 09:09

YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİ..

      
    ABD yapılan seçimler sonucunda Demokrat Joe Biden rakibi Cumhuriyetçi Donald Trump'u hezimete uğratarak başkanlık koltuğuna oturdu.

    ABD müttefiklikten stratejik ortaklığa terfi ettirdiği Türkiye Cumhuriyet'i Devleti ile Donald Trump döneminde uyumlu çalışma imkanı bulamadı. ABD yapılan seçimlerin Türkiye açısından önemi yeni başkan Biden'nin uygulayacağı politikalara bağlı!

    ABD seçimlerinde ki mağlubiyetin gerçek sebebi Trump gibi davranış bozukluğu olan ve ABD senatosu başta olmak üzere Pentagon gibi önemli kurumlarla uyum sorunu yaşayan birisi için süpriz sayılmamalı. Türkiye Cumhuriyet'i Devleti ABD yapılan bu görev değişikliğini nasıl algılayacağını ve yine nasıl bir strateji izleyeceğini uygulamalarda göreceğiz.

     İngiltere’nin köklü gazetelerinden Sunday Times, ABD’deki seçimlerden Joe Biden’ın zaferini ilan etmesinin ardından yeni bir düzen oluşacağını yazdı. Gazete muhabirleri Louise Callaghan ve Sarah Baxter imzalı haber şöyle; Gazete özellikle Macaristan, Türkiye, Kuzey Kore, Belarus, Rusya ve Suudi Arabistan ile ABD’nin ilişkilerinin dönüştürüleceğini de öne sürdü. 

      Burada Türkiye ile ilgili de bir bölüm yer aldı. Gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD başkanı Doland Trump ile karmaşık bir ilişkisi vardı ve bu ilişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan başka  bir çok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmişti dedi. Eski başkan Donald Trump dengesiz hareketleriyle bütün dünyayı ürkütüyordu? 

    Türkiye de Demokrat Joe Biden’ın başkanlık zaferini ilan etmesiyle birlikte kısa bir sessizlik oldu. Belki de bu durum ABD karşı uygulanacak olan politikalarda ki stratejiyi belirlemek içindi?  Fakat dört gün sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Demokrat adayı Joe Biden'i kazandığı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi hatırlatmasını yaptı.

     Gazete, bu hamlelerin Türkiye açısından genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu ifadeler aynı zamanda yeni başkan Joe Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi, söylemine işaret etti! Hem Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan hem de uluslararası deneyimi olan ve Türk diplomasisini iyi idare eden Dışişleri bakanımız sayın Mevlit Çavuşoğlu'nun nasıl politikalar uygulayacaklarını da çok merak ediyoruz.

    Türkiye ekonomisi açısından ABD'de ki bu yeni dönem çok önemli, yabancı yatırımcı pandemi salgınını da göz önünde bulundurarak ülkemizin ABD ve AB olan uyumunu ve söz verilmiş olan yapılacak reformları da takip edecektir.

   Şimdilik ılımlı olan ABD ile ilişkilerimizin yeni dönemde neler getireceğini söylemek henüz biraz erken, Türkiye olarak biraz zamana ihtiyacımız var galiba.

Ali KARACA
29.09.2020
İSTANBUL

YORUMLAR