YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NIN KARADENİZ BÖLGE FİNALİ TAMAMLANDI!

Yeşilay’ın T.C. Millî Eğitim Bakanlığı veVakıf Katılım Bankası işbirliğiyle Türkiye genelinde düzenlediği Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın Karadeniz Bölge Finali düzenlendi.

YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NIN KARADENİZ BÖLGE FİNALİ TAMAMLANDI!

Yeşilay’ın T.C. Millî Eğitim Bakanlığı veVakıf Katılım Bankası işbirliğiyle Türkiye genelinde düzenlediği Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın Karadeniz Bölge Finali düzenlendi.

YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NIN KARADENİZ BÖLGE FİNALİ TAMAMLANDI!
Editor: admin
11 Mayıs 2024 - 07:54

 

Yeşilay’da münazara geleneği tüm hızıyla sürüyor. 2022 yılında ilki, bu sene ise üçüncüsü düzenlenen Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, gençler ile her türlü bağımlılık arasında kalın bir duvar örüyor.Dokuz final şampiyonasından oluşan turnuvada,7 bini aşkın öğrenci, danışman öğretmenleriyle beraber bağımlılıklarla mücadele için yarışıyor.

 

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın Karadeniz Bölge Şampiyonasına bölge illerindeki liselerden toplam 83 takım katıldı. 83 takımın yarıştığı şampiyonanın finaline ise 4 takım yükseldi. Final maçı,Ordu Merkez Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nda,7 Mayıs’tagerçekleşti.Samsun Sosyal Bilimler Lisesi,Samsun Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mehmet Çelikel Lisesi’nden8öğrencinin katıldığı bölge finalininşampiyonları,Samsun Sosyal Bilimler Lisesi’ndenEmine Süeda Ünal ve Ceren Yavuzoldular. KaradenizBölge Finali’nde takımların sorumlusu olarak3 öğretmen yer aldı.Turnuvanın en iyi konuşmacısı ise Samsun Sosyal Bilimler Lisesi’nden Emine Süeda Ünal ve Ceren Yavuz oldu.

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü M. Nurullah Atalan’ın da katıldığı ödül töreninde, Ordu Valisi Muammer Erol, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan ve İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğluda katılım gösterdi.

 

Yeşilay OrduŞube Başkanı Mehmet Fatih Vargeloğlu, etkinlikle ilgili şunları söyledi: Münazara kültürü, kurulduğu günden bu yana bir Yeşilay klasiğidir. Özellikle 1960’lı yıllarda Yeşilay Gençlik Şubesi pek çok münazara turnuvası düzenlemiş,bu yarışmalar gençlerin yoğun ilgisini çekmiştir. Bugün ülkemizin dört bir yanında yarışmaya katılan gençlerimizin yaratacağı toplumsal etkinin, Yeşilay’ın “tam bağımsız gençler” idealine destek olacağına inanıyoruz.”

 

Yeşilay gönüllülüğü gençler arasında yaygınlaştırıyor!

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası ile gençlerin eleştirel düşünme, sorgulama, hızlı karar alma becerileri pekiştiriliyor. Turnuvaya katılan öğrenciler, turnuvadan kısa bir süre önce kendilerine verilen konuları tartışarak entelektüel birikimlerini, hitabet yeteneklerini ve tartışma kabiliyetlerini geliştiriyor.Turnuvanın kazanımları arasında, lise öğrencilerinin münazara sayesinde verimli faaliyetlerekatılmaları ve ileride gelişebilecek bağımlılıkların bugünden önlenmesi yer alıyor. Turnuvanın amaçlarından biri de Yeşilaygönüllülüğünün gençler arasında yaygınlaşması.

 

Yeşilay, turnuva kapsamında yurt genelinde münazara tanıtım etkinlikleri, eğitim kampları, öğrencive öğretmen eğitimleri düzenledi. Kamplardamünazara derslerinin yanısıra uluslararası ilişkiler, ekonomi, hukuk gibi alanlardaturnuvada öğrencilerin karşılarına çıkabilecek konularla ilgili dersler verildi.Yeşilay ders modüllerinde ise genel bağımlılık, sağlıklı yaşam, internetle ilişkili davranışsal bağımlılıklar ve bağımlılığa karşı küresel halk sağlığı politikaları gibi oturumlar düzenlendi.

 

Büyük final2- 3 Temmuz’da İstanbul’da

Bölge şampiyonaları final etabına kadar çevrim içi, finaletaplarında ise bölgeyi temsilen seçilecek bir ilde yüz yüze gerçekleştirilecek. Buetaplarda yarı finalist olmaya hak kazanan80 takımın (160 kişi) ve sorumlu öğretmenlerinin; İstanbul’da düzenlenecek turkarşılaşmaları ve yarı final karşılaşmalarınakatılması bekleniyor. 

 

Turnuva Takvimi

İç Anadolu Bölge Finali (Eskişehir): 9 Mayıs

Akdeniz Bölge Finali (Antalya): 16 Mayıs

Ege Bölge Finali (Denizli): 21 Mayıs 

Ankara-İzmir Bölge Finali (Nevşehir): 23 Mayıs 

Marmara Bölge Finali (Bursa): 5 Haziran

İstanbul Bölge Finali (İstanbul): 10 Haziran

Türkiye Final Şampiyonası (İstanbul): 2-3 Temmuz

YORUMLAR