• Reklam

Doğu ve Batı Avrupa’nın en büyük gençlik organizasyonları TÜGİAD liderliğinde İstanbul’da bir araya geldi

TÜGİAD ve YES for Europe Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım:Bir Türk STK’sı olarak Avrupa genç iş insanlarına iş gelişme anlamında liderlik yapmak ülkemiz için çok önemli” dedi.

Doğu ve Batı Avrupa’nın en büyük gençlik organizasyonları TÜGİAD liderliğinde İstanbul’da bir araya geldi

TÜGİAD ve YES for Europe Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım:Bir Türk STK’sı olarak Avrupa genç iş insanlarına iş gelişme anlamında liderlik yapmak ülkemiz için çok önemli” dedi.

Doğu ve Batı Avrupa’nın en büyük gençlik organizasyonları TÜGİAD liderliğinde İstanbul’da bir araya geldi
Editor: admin
29 Mayıs 2024 - 07:43

Gürkan Yıldırım:“Türkiş insanlarına uygulanan vize engelini AB’nin en büyük gençlik yapılanması YES for Europe toplantısında gündeme getirdik. Avrupalı genç meslektaşlarımız hükümetleri nezdinde sorunun çözümü için çalışacaklarının sözünü verdiler.”

 

Avrupa Birliği’nin en büyük gençlik örgütü liderleri TÜGİAD ev sahipliğinde İstanbul’da bir araya geldi. 500 binin üzerinde üyesi bulunan

Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES for Europe) ve 1 milyon 600 binden fazla üyeli Avrupa Birliği Genç Girişimciler Organizasyonu’nun(JEUNE) lider ve yöneticileri gelecek stratejilerini belirlemek üzere toplandı.

 

Ocak ayında Porto’da yapılan seçimlerde YES for Europe Başkanlığına ikinci kez seçilen TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım önderliğinde yapılan toplantının ardından düzenlenen TÜGİAD Beyaz Gece (AUnique Networking Experience) etkinliğinde yabancı misafirler TÜGİAD üyeleriyle bir araya geldi. Çok sayıda üyeninhazır bulunduğu toplantıya,ErikaRastelli (Almanya),Filippe Quinaz (Portekiz), RubenSans (İspanya), Benjamin Knoefler (YES Genel Müdürü), Alessandro Somaschini (İtalya) ve JEUNEBaşkanı Alberto Carvalhokatılarak kendi organizasyonlarını ve faaliyetlerini anlatan birer konuşma yaptılar.

 

‘AVRUPA PAZARINDA LİDERLİK YAPMAK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU’

Bünyesinde 21 ülkeden, 500 binin üzerinde genç girişimci bulunan YES For Europe başkanlığına ocak ayında Porto’da yapılan genel kuruldaikinci kez seçilenTÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım,“Akabinde Dubai’de bizim düzenlediğimiz ve bütün yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu Dubai’de bir toplantı gerçekleştirdik. Bugün İstanbul’da merkez ofiste tüm yönetim kurulu üyeleriyle bir toplantı daha gerçekleştirdik. Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz bugün burada bizlerle birlikte. YESfor Europe, Avrupa genç girişimcilerin çatı konfederasyonu ve biz de bir Türk STK’sı olarak Avrupa genç iş insanlarına iş gelişme anlamında Avrupa pazarında liderlik yapmak bizim için çok önemli bir konu.YESfor Europe üyelerinin yanı sıra Doğu Avrupa Birliği’ni temsil eden JEUNE, Genç Girişimciler Başkanı da bugün bizimle birlikte. Bu iki konfederasyonun başkanının yani benim ve diğer başkanın burada olması ve Türkiye başkanlığı altında bunların bir araya gelmesi bizim için değerli. Avrupa’daki Türk gençlerinin önündeki vize ve finansman erişim engelleriyle ilgili konuların ele alınması ve bunun bizim başkanlığımızda yapılması da bizim için ayrı bir önem ifade ediyor. YESforEurope’da ülkeler sivil toplum kuruluşları tarafından temsil ediliyor” dedi.

 

YILDIRIM: TÜRK İNSANININ AVRUPA’DAKİ EN BÜYÜK SORUNLARIN BİRİSİ VİZE

YESforEurope’un bugün 500 binin üzerinde bir üye sayısı olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bu 500 binlik Avrupa pazarına Türkgenç iş insanları için bir serbest giriş anlamına geliyor. Ayrıca JEUNEAvrupa Birliği Genç Girişimciler Organizasyonu bünyesinde, 1 milyon 600 binden fazla üye bulunduruyor. Biz Türkiye’deki bir Türk STK’sı olarak, Avrupa’da bu iki çatı örgütü bir araya getirdik. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan insanımızın daha fazla faydalanmasını istiyoruz ve bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk insanının Avrupa’daki en büyük sorunların birisi vize. Biz bunu başkanlık seçiminden itibaren masaya yatırdık. Bugün de burada vurguladık. Elimden geldiğince bu konuya eğildik. Yönetim kurulundaki ilgili Avrupa üyesi arkadaşlarımıza bu konuda nasıl bir çözüm üretilir diye istişarede bulunduk. Umarım bu konunun çözülmesine de katkı sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

‘SOMASCHİNİ:TÜRKİYE, ÖZELLİKLE İSTANBUL DOĞU İLE BATI ARASINDA BİR KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYOR’

“Günümüzdeki jeopolitik konum göz önüne alındığında Türkiye, özellikle İstanbul doğu ile batı arasında bir köprü görevi gördüğünü vurgulayan Alessandro Somaschini, “Bu köprüye sahip çıkıp sınırlar ötesi yatırımlar ile desteklememiz gerekiyor. Çevreyle birlikte tüm yapıyı gözeten standartları da göz önüne alarak hareket etmeye çalışıyoruz. Toplum yararına faaliyetler yapmak istiyoruz. Tedarik zincirindeki değişimlerde Türkiye önemli bir rol oynuyor. Özellikle otomotiv alanındaki tedarik zincirinin kurulması ve desteklenmesi büyük bir önem arz ediyor” dedi.

 

RASTELLİ: TÜRKİYE ŞİRKETLERİMİZİN UZUN VADELİ HEDEFLERİ ARASINDA ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR

YESfor Europe Başkan Yardımcısı ErikaRastelli, “Türkiye şirketlerimizin uzun vadeli hedefleri arasında önemli bir yer tutuyor. Çünkü büyüyen ve gelişen bir ekonomi var. Biz de uzun soluklu yatırımcı ve ortak olarak görev alacağımız için iyi ilişkiler içerisinde olmaya çalışıyoruz. Yapay zekanın öne çıktığı bu dönemde insan faktörünü elden bırakmamak gerekiyor. Kuvvetli ilişkiler ile bunu götürebiliriz. Avrupa Birliği bize fon sağladığı sürece biz de şirketlerimizi bu sürece hazırlayabiliyoruz” diye konuştu.

 

CARVALHO: “TÜRKİYE BÜTÜN PROJELERİN GERÇEKLEŞTİĞİ VE HAYATA DÖNDÜĞÜ PLATFORM OLABİLİR”

TÜGİAD’ın kendileri için çok önemli bir noktada yer aldığını çünkü sınırların açılması konusunda büyük çaba gösterdiğini belirten JEUNEBaşkanı Alberto Carvalho, “10 yıldır faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Aynı zamanda yapmış olduğumuz çalışmalar genç girişimcilere cesaret veriyor ve daha aktif olmalarının yolunu açıyor. TÜGİAD da bu yolda büyük değere sahip. Mevcut olan TÜGİAD Başkanı ve YESfor Europe Başkanı ile birlikteyaptığımız çalışmalar meyvelerini verdi. Birlikte büyük iş birliklerini de planlıyoruz. Aynı zamanda Business trenleri ve cruise gemileriyle iş birlikleri operasyonlarını da çok kısa sürede başlatmak üzereyiz. Şu anda Gürkan Yıldırım’ın YESfor Europe Başkanı olmasıve JEUNE’ün eski başkan yardımcısı olması bütün projelerimizi gerçekleştirip, bir araya getirmemizin kapısını açtı. Türkiye bütün projelerin gerçekleştiği ve hayata döndüğü platform olabilir. Biz de elimizden gelen tüm desteği veririz. Şu andaki konjonktür şu şartların oluşmasına büyük kolaylık sağlıyor.JEUNEolarak dışarıya açılmaya çalışıyoruz ve bunda Türkiye’nin rolü çok önemli. Gerek Orta Asya’ya gerekse diğer ülkelere açılan kapının da Türkiye olduğuna, TÜGİAD olduğuna inanıyoruz. Yapacağımız çalışmalar açılan kapıların anahtarı olacak diye düşünüyoruz. TÜGİAD’ın burada anahtar rolü var” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda farklı ülkelerden katılan konuşmacıların her birine plaket takdim edildi.

 

SANS: DAHA ETKİLİ BİR YAPI HALİNE GELMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

YESforEurope’un genç iş insanları bağlamında Avrupa’daki çatı kuruluş olduğunu belirten RubenSans, “Aynı zamanda buradaki şirketlerin de başkanı konumunda bulunuyor.Biz de Türkiye’deki ilişkileri ve kuvvetlendirmek ve büyütmek için YESforEurope’un daha etkili bir yapı haline gelmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

Etkinlik sonunda farklı ülkelerden katılan konuşmacıların her birine plaket takdim edildi.

 

 

YORUMLAR