ÇAKMA OFLU HOCA SINIFTA KALDI.
Zeki Gökçe

Zeki Gökçe

ÇAKMA OFLU HOCA SINIFTA KALDI.

29 Ocak 2021 - 21:02

Star Tv de her Pazar beğeniyle izlenen İBO SHOW müzik eğlence programın da geçen Pazar günü hem de sokağa çıkma gününde İbrahim Tatlıses program anonsunda “bizden neden Karadenizli sanatçıları çıkarmıyorsunuz dediler bizde bu hafta Oflu Hoca flimleriyle ünlenen Çetin Altay, Karadeniz Müziğinin star sesleri Resul Dindar , Selçuk Balcı ve Ebru Yaşar konuk olarak katıldılar.
Bende büyük heyecanla Karadeniz sanatçılarımızı izleyeceğiz diye tv karşısına oturdum. Ancak inanın Karadenizli sanatçılarımızdan şok oldum. 
Elbette Selçuk Balcı ile Resul Dindar türküleriyle mutlu ettiler ama çakma Oflu hoca denilen ve İstanbul’lu ve yayında da İtalyan göçmeniyim demesiyle bir defa ne Of’tan ne de Trabzon’dan söz etmemesi hatta ısrarla Karadeniz fıkra anlatın demesine rağmen 1 Karadeniz fıkrası bile anlatamayan Çetin Altay dan başka birini bulamadı mı acaba flimin yönetmeni Adem Kılıç.
Bu program da da net olarak da görüldü ki Karadenizli sanatçıların maalesef ulusal programlarda İsmail Türüt, Volkan Konak, Cengiz Kurtoğlu , Davut Güloğlu, Zeynep Başkan ve bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda sanatçıların dışında Karadeniz’i layıkıyle temsil edemediklerini görmüş oldum.
Star Tv de yayınlanan programları takip eden biri olarak diğer programlara nazaran en sönük program Oflu Hoca flimlerinde ki Oflu Hoca rolünde ki çakma hoca Çetin Altay Karadenizle ilgili sempatik ve ya hoş bir kelime söyleyemezken hatta bir Karadeniz Fıkrası bile anlatamazken Ebru Yaşar’ın şarkılarına eşlik etmesi de bana göre büyük ayıptı. Karadeniz müziğinin en güzel seslerinden olan Selçuk Balcı ve Resul Dindar da maalesef türkü söylemekten kemençe çalmaktan ve horon oynamaktan başka Karadenizle ilgili ne fıkra ne bir konuyu gündeme taşıma gibi söyleşileri de olmadı. Hele Çakma Oflu Hoca adıyla ünlenen Çetin Altay’dan başka Oflu Hoca rolüne daha layık birini neden bulamadılar bunu da sormak gerekir.
Aynı akşam ise çay Tv de İsmail Türüt ise söylediği her kelimeyle ve türküleriyle gündem olurken yanında bulunan yılların Objektif programının yapımcısı olan Giresun Görele’li olduğunu o programda öğrendiğim Kadir Çelik ise Karadeniz’le ilgili söyledikleriyle de bizleri memnun etti.
Buradan şunu bir kere daha gördük ki yukarıda adını yazdığım sanatçılarımız haricinde ulusal programlarda eksikleri olduğunu net gördük. 

Son olarak da yalakalık olsun diye Resul Dindar ve Selçuk Balcı İbrahim Tatlıses’e biz yapacağımız türküleri ilk olarak sana getirip dinletsek bizlere yardımcı olur musunuz diye sormaları da büyük bir abesdi. Bunu bence Fuat Saka’ya, İsmail Türüt’e , Volkan Konak’a Davut Güloğlu’na sormaları gerekmez miydi.
Ulusal kanallarında Karadeniz ile ilgili konuşulacak çok konular ve bu türkülerin hikayeleri anlatılabilirdi. 
Ama türkü söylemek başka Karadeniz Kültürünü bilip de konuşmak bambaşka bir konudur!
Ama Çakma Oflu Hoca rolüyle şöhreti yakalayan İstanbullu Çetin Altay sınıfta kalmışken bizim uşaklar da maalsef Karadeniz’le ilgili türküden başka bir şey bilmiyorlarmış!