Ofluluk Meselesi 
Herkesin bildiği ve üzerinde konuştuğu bir sosyal meseledir; Ofluluk ve Oflular. Aslında, Oflular’dan çok Oflu olmayanların onlara atfettiği bir durumdur. Oflular’ın sürekli ‘ben Ofluyum’ demesi gerçektir ve de normaldir.
 
Geçen akşam Kıyıboyu Derneği’nde Emrullah Tellioğlu’nu dinlerken bir kez daha düşünme gereği duydum Tellioğlu, Of Hayrat Cemiyet başkan adayı. Konuşmasında yeni dönemde daha çok Trabzon olacaklarını, mikro milliyetçilik yapamayacaklarını söyledi. 
 
Eğer mikro milliyetçilik meseleyse, Trabzonlu olmak da mikro milliyetçilik, Maçkalı olmak da, Akçaabatlı olmak da. Of cemiyet başkan adayının Ofluluk konusunda niye bu kadar hassas olduğunu doğrusu anlamadım.

Of ve Hayrat'ı temsil edeceğim diyen birinin daha çok Ofluluk ve Hayratlılık vurgusu yapması gerekmez mi?
Daha çok Oflu olacağız dediğimde acaba bazıları ne düşünür gibi bir endişeye kapılmamak lazım.
Ben Oflu'yum, Hayratlıyım dediğinizde zaten Trabzonlu'yum demek istiyorsunuz..!
 
Ayrıca şu var; Arsinli Arsin, Sürmeneli Sürmene, Beşikdüzülü Beşikdüzü dediğinde mikro milliyetçi olmuyorsa, Oflu, Ofluyum dediğinde mikro milliyetçi oluyorsa, sorun Oflular'da değildir.
Oflular, güya Trabzon’u dışlıyor. Tam tersi, her Oflu'nun, Of dediğinde Trabzon'u da nasıl sahiplendikleri gerçek. Hatta, kendilerini eleştirenlerden çok. 

Bir başka mesele; Trabzon’un genelindeki Of önyargısı. Ama bunu yaratan Oflular değil bence. “Siz Oflusunuz, direk bağlısınız, ayrısınız, gayrısınız” diyen Trabzon merkezin  ve ilçelerin önyargısı. Adam üstüne basa basa Ofluyum da diyebilir ama bu durum onun Trabzonlu olduğu gerçeğini değiştirmez hatta pekiştirir.
 
İstanbul’da yaşıyoruz; Malatyalı, Giresunlu, Ordulu, Balıkesirli, Muğlalı, Antalylı, Kayserili pek çok kişinin hep ilçelerini öne çıkarıyor. Pötürgeliyim, Fatsalı’yım, Pazarlı'yım, Aksekili'yim diyen çok. Fatsalı'yım diyeni başka Ordulular yadırgamıyor. Oflu'yum diyeni ilk eleştirenler Trabzon'un komşu, kardeş ilçeleri. 

Bu sorun Of ve Ofluların değil, Of ve Ofluları ötekileştirenlerin sorunu.

 
Bir Oflu, Ofluluğunu gizlemez, zaten belli eder kendini.
Olur da başkalarının yanında söylemeyebilir. Bence vurgulu şekilde söylemelidir.
Of vurgusu, Trabzon vurgusudur. Trabzon, Of ile ve Oflularla güçlü. Of'u çekip alırsanız, Trabzon'u da yanlızlaştırırsınız. Bazıları bunu amaçlasa da, Oflular buna fırsat vermeyecektir.